Elementy wyposażenia biblioteki szkolnej

Zdjęcie 4.jpg

                                     Elementy wyposażenia biblioteki szkolnej

     W ramach ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” zostały zakupione m.in. szafka ekspozycyjna, szafka biblioteczna oraz rozdzielacze alfabetyczne i ekspozytor na książki.

  • szafka ekspozycyjna

     W naszej szkolnej bibliotece została zorganizowana wystawa poświęcona twórczości Juliana Tuwima w związku z rocznicą urodzin (13 września ) tego jednego z najpopularniejszych  poetów dwudziestolecia międzywojennego. Książki jego autorstwa mogłyśmy zaprezentować na szafce ekspozycyjnej, która została zakupiona do wykorzystania przez bibliotekę szkolną w celu ułatwienia uczniom zdrowym i tym z trudnościami łatwiejszego dostępu do księgozbioru, prezentacji nowości bibliotecznych czy też wykorzystania na lekcjach bibliotecznych. Ta drewniana szafka na kółkach zaopatrzona jest w dodatkowe i niezbędne półki służące do przechowywania książek.

  • szafka biblioteczna

Mobilna szafka biblioteczna z wieloma przegrodami umożliwia najmłodszym dzieciom

uczęszczającym do  naszej szkoły łatwiejszy dostęp do swoich ulubionych i najchętniej czytanych książek. Zatem idealnie spełnia swoją rolę.

  • rozdzielacz alfabetyczny do książek

     Celem usprawnienia  poszukiwania potrzebnej pozycji książkowej  zostały zakupione także biblioteczne rozdzielacze do książek,  które dla naszych czytelników już z daleka są doskonale widoczne. Te jakże praktyczne rozdzielacza nie tylko ułatwiają korzystanie z księgozbioru, ale również zdecydowanie upiększają pomieszczenie biblioteczne.

  • mały ekspozytor na książki

     Jednym z elementów wyposażenia naszej szkolnej biblioteki są także nowoczesne podstawki do książek, zapewniające wystawom wyjątkowo profesjonalny wygląd. Mamy nadzieję, że dzięki nim zdecydowanie wzrośnie wśród uczniów zainteresowanie czytelnictwem i  oczywiście czytelniczymi nowościami.

 

     Dzięki zdobytym funduszom   w ramach Narodowego Programu  Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 zasoby naszej szkolnej biblioteki wzbogaciły się również o takie elementy wyposażenia, jak biurko biblioteczne oraz czytnik e -book.

  • biurko biblioteczne

     Zakupione biurko biblioteczne doskonale spełnia swoją rolę, jest nie tylko pomocne  przy wypożyczaniu książek, czyli czyni pracę łatwiejszą, ale stanowi niewątpliwą ozdobę pomieszczenia.

  • e-book, czyli elektroniczna książka

     E-book jest skrótem od electronic book, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza elektroniczną książkę. Jest to odpowiednik papierowej książki. Elektroniczna wersja książki charakteryzuje się taką samą strukturą treści, jak papierowa. Książki elektroniczne również posiadają spis treści, ilustracje oraz inne elementy występujące w książkach tradycyjnych. Umożliwiają zmianę wielkości i kroju pisma, tła i formatowanie tekstu. 

     Można krótko podsumować, iż  rola e-booka jest nieoceniona i zdecydowanie ułatwia naszym uczniom czytanie tekstów lektur szkolnych. E-booki dają o wiele większe możliwości czytelnikowi w każdym wieku, ale przede wszystkim czynią czytanie łatwiejszym. W przypadku, gdy tekst jest zbyt ,,drobny” zawsze istnieje możliwość powiększenia pisma, dopasowując go do potrzeb każdego dziecka.

     Niestety, pożegnaliśmy już definitywnie upalne lato. Złota polska jesień na dobre rozpoczęła swoje królowanie również i w bibliotece szkolnej, dlatego też na naszej szafce ekspozycyjnej znalazły się najchętniej czytane przez dzieci wiersze o jesieni. Nasi mali czytelnicy mogą m.in. zapoznać się z takimi pozycjami wydawniczymi,  jak: Bajka o jesiennym szalu Elżbiety Ostrowskiej, Przez pola, ogrody, sady Kazimierza Śladewskiego czy Przydrożną jarzębinę Apolinarego Nosalskiego.

                                                                                                          

 

Powrót na początek strony