Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich w naszej szkole

Zdjęcie 3 (2).jpg

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich w naszej szkole

Światowy Dzień Książki, znany jest również jako Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Międzynarodowy Dzień Książki. Święto to obchodzimy 23 kwietnia. Organizowane jest przez UNESCO, które co roku wybiera miasto. Staje się ono wówczas Światową Stolicą Książki. Tytuł przyznawany jest w nagrodę za przygotowanie najlepszego programu promującego czytelnictwo. Pierwszą Światową Stolicą Książki w roku 2001 został Madryt, w 2022 roku było to miasto Guadalajara w Meksyku. Polska także miała swoją Światową Stolicę Książki – w 2016 roku wyróżniony został Wrocław.

24 kwietnia biblioteka szkolna przeprowadziła z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich kilka bardzo ciekawych inicjatyw. Na szkolnym korytarzu pojawiła się ciekawa gazetka tematyczna ukazująca najistotniejsze informacje związane z historią święta. Tego dnia miały miejsce również lekcje czytelnicze, które odbyły się w klasach pierwszych. Na wstępie uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego jakże wyjątkowego dnia dla każdego czytelnika. Obejrzeli krótkie filmy, z których dowiedzieli się, jakie jest zastosowanie książki, z czego się składa i jak wyglądają etapy jej powstawania. Nie sposób także nie wspomnieć o licznych zaletach płynących z czytania książki. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość poznania wielu ciekawostek o książce. Spotkanie zakończyła wizyta w szkolnej bibliotece, gdzie każdy pierwszoklasista mógł wypożyczyć swoją ulubioną książkę.

28 kwietnia 2023 r. uczniowie ze szkolnego koła bibliotecznego wzięli udział w zorganizowanym dla uczniów klas I – III i oddziału przedszkolnego przedstawieniu zatytułowanym W książkowej krainie. Celem inscenizacji było przypomnienie bohaterów wybranych utworów dla dzieci, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych i zachęcenie do systematycznego czytania książek.