Od glinianych tabliczek po e-booki – lekcja czytelnicza w Bibliotece Miejskiej Filii nr 3

Zdjęcie 7 (1).jpg

8 maja 2023 roku klasa 2 b wraz z panią wychowawczynią i panią Emilią Sołtysiak odwiedziła Bibliotekę Miejską Filii nr 3 w Puławach. Cel wizyty był szczególny, bowiem 8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. Święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu już lat oznacza także początek Tygodnia Bibliotek.

W tym roku Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!, bo – jak mówi autorka hasła Jolanta Poważyńska z Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Wałbrzychu – „Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie w niej coś interesującego”.

Pani Jola tradycyjnie przyjęła nas ciepło i serdecznie. Zaprezentowała drugoklasistom bardzo ciekawą pozycję Historia Książki. Od glinianych tabliczek po e – booki, której autorami są Roderick Cave i Sara Ayad. W sposób niezwykle interesujący  opowiedziała o historii polskiego piśmiennictwa począwszy od średniowiecza aż po czasy współczesne. Uczniowie zostali zapoznani z ogromną różnorodnością książek w rozmaitych formach i stylach, poznali tytuły związane z polskim rękopiśmiennictwem i drukarstwem. Mieli możliwość uczestniczenia w dyskusji poświęconej książkom elektronicznym  tak popularnym w dzisiejszych czasach. Z uwagą wysłuchali wielu istotnych informacji na temat historii książki.

W drugiej części tego wyjątkowego spotkania mali słuchacze mogli stworzyć wybrany przez siebie napis wraz z uroczym obrazkiem, wykorzystując do tego drewniane pieczątki z literkami, co było wyjątkową atrakcją dla każdego dziecka. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali kolorowe zakładki do książki.

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.