Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

nprcz-logotyp-podstawowy-rgb (005).jpg

,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ‘’Informujemy , że Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Lotników w Puławach otrzymała dotację w wysokości 12 000 zł na zakup książek będących nowościami wydawniczymi oraz na zakup nowych elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej w ramach Priorytetu 3 ,, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2,0 w latach 2021-2025”

Rok 2022 jest 180-tą rocznicą urodzin wielkiej polskiej poetki, jednej z największych pisarek literatury polskiej. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wystawę poświęconą twórczości autorki. W ekspozycji zostały zaprezentowane wybrane utwory Marii Konopnickiej.

konop.jpg

Dzień Głośnego Czytania 29.09.2022r.

29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania, jest to doskonała okazja do promocji czytelnictwa.Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego patronką jest Janina Porazińska. Tego dnia nasi zerówkowicze z wielką uwagą i zaciekawieniem wysłuchały tekstów czytanych przez panią Agnieszkę Kowalczyk i uczennic z klasy 8 c. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się takie utwory jak: ,,Na straganie" Jana Brzechwy, Opowiadania Czesława Janczarskiego czy Marii Dynowskiej ,,Wiewióreczka".

 Elementy wyposażenia biblioteki szkolnej 20.09.2022r.

W ramach ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” zostały zakupione m.in. szafka ekspozycyjna, szafka biblioteczna oraz rozdzielacze alfabetyczne i ekspozytor na książki.

  • szafka ekspozycyjna

     W naszej szkolnej bibliotece została zorganizowana wystawa poświęcona twórczości Juliana Tuwima w związku z rocznicą urodzin (13 września ) tego jednego z najpopularniejszych  poetów dwudziestolecia międzywojennego. Książki jego autorstwa mogłyśmy zaprezentować na szafce ekspozycyjnej, która została zakupiona do wykorzystania przez bibliotekę szkolną w celu ułatwienia uczniom zdrowym i tym z trudnościami łatwiejszego dostępu do księgozbioru, prezentacji nowości bibliotecznych czy też wykorzystania na lekcjach bibliotecznych. Ta drewniana szafka na kółkach zaopatrzona jest w dodatkowe i niezbędne półki służące do przechowywania książek.

  • szafka biblioteczna

Mobilna szafka biblioteczna z wieloma przegrodami umożliwia najmłodszym dzieciom

uczęszczającym do  naszej szkoły łatwiejszy dostęp do swoich ulubionych i najchętniej czytanych książek. Zatem idealnie spełnia swoją rolę.

  • rozdzielacz alfabetyczny do książek

     Celem usprawnienia  poszukiwania potrzebnej pozycji książkowej  zostały zakupione także biblioteczne rozdzielacze do książek,  które dla naszych czytelników już z daleka są doskonale widoczne. Te jakże praktyczne rozdzielacza nie tylko ułatwiają korzystanie z księgozbioru, ale również zdecydowanie upiększają pomieszczenie biblioteczne.

  • mały ekspozytor na książki

     Jednym z elementów wyposażenia naszej szkolnej biblioteki są także nowoczesne podstawki do książek, zapewniające wystawom wyjątkowo profesjonalny wygląd. Mamy nadzieję, że dzięki nim zdecydowanie wzrośnie wśród uczniów zainteresowanie czytelnictwem i  oczywiście czytelniczymi nowościami.

Magiczny drewniany teatrzyk

W ramach programu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa został zakupiony w bieżącym roku Teatrzyk Kamishibai, czyli magiczny drewniany teatrzyk, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem naszych najmłodszych uczniów. Czym jest Kamishibai? – już śpieszymy z wyjaśnieniami. Ta z pozoru skomplikowana nazwa wywodzi się od słów kami – papier oraz shibai – teatr/sztuka, czyli dosłownie Papierowy Teatr, czyli teatr obrazkowy bądź inaczej teatr ilustracji. Wywodząca się z Japonii technika opowiadania i czytania wykorzystuje plansze z obrazkami wraz z tekstem oraz drewnianą skrzynkę zwaną butai, na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawione są kolejne fragmenty historii. Bajki Kamishibai wydane zostały w formie kart narracyjnych.

Ten wyjątkowy edukacyjny teatrzyk to z pewnością doskonała metoda twórczej pracy z dziećmi, która nie tylko przybliża sztukę, ale pozwala naszym najmłodszym przenieść się w cudowny świat baśni. Nadrzędną rolą Kamishibai jest niewątpliwie rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz rozbudzanie zainteresowań. Służy on zarówno do zabawy, jak i nauki, do której serdecznie zapraszamy.

Narodowe czytanie 2022

Narodowe Czytanie już na stałe wpisało się w tradycję naszej szkoły. Z całą pewnością ta odbywająca się już od 2012 roku akcja to nie tylko promocja czytelnictwa, ale także idealna okazja, aby docenić wartość czytania i odkryć, jak piękna jest literatura polska. Rok 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tej epoki jest nieprzypadkowy, bowiem związany z 200. rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła Adama Mickiewicza pt. Ballady i romanse, które stały się lekturą w tegorocznym Narodowym
Czytaniu. Dnia 2 września , czyli w przeddzień corocznej akcji wspólnego czytania uczniowie klas 8 pod opieką swoich wychowawców jakże licznie zebrali się w sali gimnastycznej. Spotkanie rozpoczęło się od odczytania listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który podkreślił, iż ,,niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencję polskiego romantyzmu”. Tego też dnia zaszczycili nas swoją obecnością znamienici goście, pan Piotr Rozdoba i pan Ryszard Stępień aktorzy z Puławskiego Teatru Amatora, Puławskiego Ośrodka Kultury Dom Chemika, którzy odczytali Świteziankę, czyli jedną z wielu ballad napisanych przez naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Uczniowie z niebywale wielkim zaciekawieniem wysłuchali czytanego tekstu, ale także mogli dowiedzieć się, na czym polega praca aktora. Panowie przekazali nam mnóstwo cennych wiadomości i ciekawych informacji. Zachęcali do częstego sięgania po książki i doceniania ich niepodważalnej wartości. Na zakończenie serdecznie podziękowaliśmy naszym wyjątkowym gościom i poprosiliśmy o ponowne przybycie do naszej szkoły.

Tydzień Bibliotek Szkolnych

W ramach Tygodnia bibliotek szkolnych i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 został zorganizowany konkurs literacki i plastyczny dla uczniów klas czwartych i piątych. Celem konkursu była promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Osoby wyróżnione otrzymały dyplomy i nagrody.

 

Przedszkolaki Poznają Świat Bajek

Członkowie Szkolnego Koła Bibliotecznego w czerwcu odwiedziły grupy przedszkolne i czytały dzieciom znane i lubiane bajki .Przedszkolaki uczyły się aktywnie słuchać, poznawały bohaterów. Dzięki tym spotkaniom rozwijały swoją wyobraźnię i aktywność poznawczą.

Nowy księgozbiór w naszej bibliotece 

Biblioteka naszej szkoły wzbogaciła swój księgozbiór dzięki dofinansowaniu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Priorytet 3. Zakupiono ponad pięćset książek w formacie tradycyjnej i elektronicznej. Są to nowości wydawnicze, lektury szkolne obowiązkowe i uzupełniające. Mamy nadzieję ,że każdy z czytelników znajdzie coś dla siebie.

Konkurs dla klas VI i VII "Ułóż wiersz z tytułów książek" 24.05

Z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy oraz w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 biblioteka szkolna zorganizowała konkurs dla klas 6 i 7 pt. "Ułóż wiersz z tytułów książek". Uczniowie mogli sprawdzić swoje zdolności poetyckie układając tak książki ze szkolnej biblioteki lub z domowych biblioteczek, aby powstał wiersz.

Tydzień Bibliotek i Bibliotekarzy 11.05

W tygodniu bibliotek i bibliotekarzy oraz w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w dniu 11 maja odbyła się lekcja biblioteczna w klasie Ia  pod tytułem "Nasza biblioteka". Uczniowie zapoznali się z rodzajem książek znajdujących się w bibliotece szkolnej, przypomnieli sobie jakie zasady i regulamin obowiązuje w bibliotece. Następnie dzieci wspólnie czytały fragmenty wybranych przez siebie książek.

Spotkanie autorskie 26.04

Uczniowie klasy Vb, Vc i VIIc uczestniczyli 26.04.2022 roku w spotkaniu autorskim w Bibliotece Miejskiej z Mateuszem Świstakiem pt. ,,Mity i baśnie Słowian". Nudy nie było, za to była duża dawka humoru. Autor zachęca do czytania książek poprzez opowiadanie, taniec, skoki, dziwne miny, podrzucanie butelki. Było bardzo wesoło.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest to coroczne święto organizowane przez UNESCO, które na na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę praw autorskich. W tym dniu w naszej szkole zostało zorganizowane przedstawienie dla klas 3 pt. ,,Przygoda w bibliotece''  przygotowane przez uczniów z Koła Bibliotecznego. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację pt. ,,Jak powstaje książka. Ciekawostki''. 

Spotkanie autorskie 23.04

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W dniu 25 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie klas: Ia i Ib zostali zaproszeni do Biblioteki Miejskiej na spotkanie autorskie z Anielą Cholewińską-Szkolik. Uczestnicy poznali przygody Poli oraz Misi. Dzieci miały okazję wcielić się w weterzynarzy i udzielili pomocy medycznej żyrafie i dzikowi - świetnie poradziły sobie z tym trudnym zadaniem. Dziekujemy bibliotece za zaproszenie.

Spotkanie autorskie 22.04

Biblioteka Miejska F3 zaprosiła klasy: IVc, Vb i VIa na spotkanie autorskie z Anna Czerwińską-Rydel, autorką wielu książek dla dzieci. Uczestnikom spotkania zostały przybliżone fakty pracy nad książka o Wandzie Rutkiewicz, jednej najwybitniejszych himalaistek wszech czasów. Pierwszej kobiecie na świecie, która zdobyła szczyt K2 oraz zdobywczyni Mount Everestu – najwyższego szczytu na Ziemi – jako pierwsza Polka i Europejka. Rok 2022 został uznany rokiem Wandy Rutkiewicz.

Spotkanie autorskie 21.04

W dniu 21.04.2022 roku uczniowie klas: Ia, IIa i IIb udali się wraz z opiekunami do Biblioteki Miejskiej F3, aby móc uczestniczyć w przedstawieniu Teatru Maska pt. ,, Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości?". Przedstawienie bardzo podobało się widzom, ponieważ humor i uśmiech towarzyszył nam przez cały czas. Zostały przypomniane również zasady, jak należy obchodzić się z książką - skarbnicą wiedzy.

Powrót na początek strony