Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

nprcz-logotyp-podstawowy-rgb (005).jpg

,,Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 ‘’



Informujemy , że Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Lotników w Puławach otrzymała dotację w wysokości 12 000 zł na zakup książek będących nowościami wydawniczymi oraz na zakup nowych elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej w ramach Priorytetu 3 ,, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2,0 w latach 2021-2025”

Rok 2022 jest 180-tą rocznicą urodzin wielkiej polskiej poetki, jednej z największych pisarek literatury polskiej. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała wystawę poświęconą twórczości autorki. W ekspozycji zostały zaprezentowane wybrane utwory Marii Konopnickiej.

konop.jpg

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w naszej szkole 12.06.2023r.

XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom miał miejsce  w dniach od 1 do 7 czerwca 2023 r. pod hasłem Książka jest jak ogród. Hasło to zostało zainspirowane chińskim przysłowiem: „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”.                          Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD lub Tydzień Czytania) to wyjątkowa akcja, która zachęca do jak najczęstszego czytania dzieciom i jest swego rodzaju promocją czytelnictwa. W bieżącym roku wybrane do głośnego czytania książki w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię i stwarzają okazję  przeniesienia się do krainy fantazji. Również i nasza szkolna biblioteka skorzystała z metafory książki – ogrodu, dlatego wspólnie z klasą 1 b, 2 a i 8 b czytaliśmy na łonie natury. Pierwszoklasiści i drugoklasiści odczytali fragmenty swoich ulubionych książek, a klasa 8 b wraz z Małym Księciem  ruszyła w inspirującą podróż po planetach. W minionym tygodniu nie było klasy, która nie czytałaby na głos. I tak uczniowie klasy 4 c wraz z panią Beatą oraz klasy 4 b i 6 c z panią Anną podczas  lekcji języka polskiego czytali fragmenty swoich ulubionych książek, wśród których znalazły się i te jakże chętnie czytane przez nas w dzieciństwie. Z kolei uczniowie klasy 8 b w otoczeniu pięknej przyrody czytali dzieciom z oddziału przedszkolnego. Klasa 7 a podczas długiej przerwy licznie zgromadziła się w szkolnej bibliotece, aby czytać na głos i miło spędzić czas. Dzieci z oddziału przedszkolnego także wzięły udział w głośnym czytaniu, dzięki uczennicom klasy 8 d i 4 b mogły wysłuchać ciekawych bajeczek o zwierzętach. Nie zapominamy także o dziewczynkach z koła bibliotecznego, które tym razem czytały książki dla swoich kolegów i koleżanek z klasy.

     Tydzień Czytania Dzieciom zakończono wspólnym spotkaniem klasy 3 a z panią Mariolą Błazik - Wicedyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach.

    Dziękujemy wszystkim klasom, które wzięły aktywny udział w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom.

Tydzień Bibliotek – wyzwania czytelnicze 23.05.2023r.

Maj bez wątpienia jest miesiącem poświęconym książce i czytelnictwu. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek – Tydzień Bibliotek. Program ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, większego zainteresowania książką oraz zwrócenia uwagi na korzyści płynące z czytania.

      XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2023 rok opatrzony jest hasłem Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka! Nasza szkoła również uczciła ten wyjątkowy dzień. W bibliotece szkolnej pojawiła się z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek wystawka tematyczna. Uczniowie z klasy 2 a, 5 c i 8 c wzięli udział w potyczkach językowych. Ćwiczyli swoją mowę odczytując trudne łamańce językowe, czyli najlepsze ćwiczenia na poprawę dykcji. W klasach 4 a i 4 c odbyły się zajęcia czytelnicze, podczas których uczniowie mogli obejrzeć prezentację multimedialną poświęconą najstarszym bibliotekom w Polsce.

    Na zakończenie naszych zmagań czytelniczych dnia 15 maja szkołę odwiedziła znakomita aktorka i pisarka pani Laura Łącz. Opowiedziała nam krótko, jak rozpoczęła się jej przygoda z pisaniem. Wprowadziła nas w zaczarowany i niesamowity świat teatru. Młodzi słuchacze mogli dowiedzieć się, jak wygląda współczesny teatr i na czym polega praca aktora. W drugiej części spotkania dała się poznać jako autorka ciekawych książek dla dzieci i młodzieży. Przeczytała tak licznie zgromadzonym na sali uczniom fragmenty utworu pochodzącego z książki jej autorstwa pt.: Bajki i wiersze na cztery pory roku. Klasom starszym zaprezentowała fragmenty swojej książki pt.: Chłopak z suchą głową – zabawne historie nie tylko dla chłopców. Ten niezwykle wyjątkowy dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Wyniki szkolnego konkursu kaligraficznego 15.05.2023r.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna przeprowadziła w kwietniu konkurs z kaligrafii pt.: Mistrz słowa pisanego, który adresowany był do uczniów klas IV – VIII szkoły podstawowej.

     Celem konkursu było rozwijanie umiejętności kształtnego i pięknego pisania oraz wrażliwości na piękno języka ojczystego.

   

 Nagrodzeni uczniowie:

  1. Stanisław Lizak, kl. IV c
  2. Maja Sokołowska, kl. IV c
  3. Piotr Karpiński, kl. IV c
  4. Zuzanna Grabska, kl. V b
  5. Maja Jaworska, V c
  6. Nikola Mróz, kl. IV c

   

   Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

Od glinianych tabliczek po e-booki – lekcja czytelnicza w Bibliotece Miejskiej Filii nr 3 15.05.2023r.

8 maja 2023 roku klasa 2 b wraz z panią wychowawczynią i panią Emilią Sołtysiak odwiedziła Bibliotekę Miejską Filii nr 3 w Puławach. Cel wizyty był szczególny, bowiem 8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy. Święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu już lat oznacza także początek Tygodnia Bibliotek.

     W tym roku Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem Moja, Twoja, Nasza – Biblioteka!, bo – jak mówi autorka hasła Jolanta Poważyńska z Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Wałbrzychu – „Oferta Biblioteki jest tak różnorodna i dostosowana do potrzeb użytkowników, że każdy znajdzie w niej coś interesującego”.

     Pani Jola tradycyjnie przyjęła nas ciepło i serdecznie. Zaprezentowała drugoklasistom bardzo ciekawą pozycję Historia Książki. Od glinianych tabliczek po e – booki, której autorami są Roderick Cave i Sara Ayad. W sposób niezwykle interesujący  opowiedziała o historii polskiego piśmiennictwa począwszy od średniowiecza aż po czasy współczesne. Uczniowie zostali zapoznani z ogromną różnorodnością książek w rozmaitych formach i stylach, poznali tytuły związane z polskim rękopiśmiennictwem i drukarstwem. Mieli możliwość uczestniczenia w dyskusji poświęconej książkom elektronicznym  tak popularnym w dzisiejszych czasach. Z uwagą wysłuchali wielu istotnych informacji na temat historii książki.

     W drugiej części tego wyjątkowego spotkania mali słuchacze mogli stworzyć wybrany przez siebie napis wraz z uroczym obrazkiem, wykorzystując do tego drewniane pieczątki z literkami, co było wyjątkową atrakcją dla każdego dziecka. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali kolorowe zakładki do książki.

     Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich w naszej szkole 10.05.2023r.

     Światowy Dzień Książki, znany jest również jako Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Międzynarodowy Dzień Książki. Święto to obchodzimy 23 kwietnia. Organizowane jest przez UNESCO, które co roku wybiera miasto. Staje się ono wówczas Światową Stolicą Książki. Tytuł przyznawany jest w nagrodę za przygotowanie najlepszego programu promującego czytelnictwo. Pierwszą Światową Stolicą Książki w roku 2001 został Madryt, w 2022 roku było to miasto Guadalajara w Meksyku. Polska także miała swoją Światową Stolicę Książki – w 2016 roku wyróżniony został Wrocław.

    24 kwietnia biblioteka szkolna przeprowadziła z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich kilka bardzo ciekawych inicjatyw. Na szkolnym korytarzu pojawiła się ciekawa gazetka tematyczna ukazująca najistotniejsze informacje związane z historią święta. Tego dnia miały miejsce również lekcje czytelnicze, które odbyły się w klasach pierwszych. Na wstępie uczniowie zostali zapoznani z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego jakże wyjątkowego dnia dla każdego czytelnika. Obejrzeli krótkie filmy, z których dowiedzieli się, jakie jest zastosowanie książki, z czego się składa i jak wyglądają etapy jej powstawania. Nie sposób także nie wspomnieć o licznych zaletach płynących z czytania książki. Największą atrakcją dla dzieci była możliwość poznania wielu ciekawostek o książce. Spotkanie zakończyła wizyta w szkolnej bibliotece, gdzie każdy pierwszoklasista mógł wypożyczyć swoją ulubioną książkę.

     28 kwietnia 2023 r. uczniowie ze szkolnego koła bibliotecznego wzięli udział w zorganizowanym dla uczniów klas I – III i oddziału przedszkolnego przedstawieniu zatytułowanym W książkowej krainie. Celem inscenizacji było przypomnienie bohaterów wybranych utworów dla dzieci, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych i zachęcenie do systematycznego czytania książek.

Pani z Mediateki z wizytą u uczniów w klasie 6 c 08.05.2023r.

Z okazji przypadającego na 23 kwietnia Dnia Książki i Praw Autorskich na zaproszenie pań z biblioteki szkolnej do uczniów klasy 6 c przybyła pani Katarzyna, pracująca w puławskiej Mediatece.

     Pani Kasia spotkanie rozpoczęła od przekazania nam bardzo istotnej informacji, iż 1 kwietnia w naszym mieście odbyło się uroczyste otwarcie nowego obiektu. Co ciekawe jednego z największych tego typu obiektów w Polsce. Po blisko 60 latach Biblioteka Miejska w Puławach zmieniła swoją siedzibę i z zabytkowego Domku Greckiego została przeniesiona do nowoczesnego i wielofunkcyjnego multimedialnego budynku Mediateki. Następnie, aby zaspokoić naszą nieukrywaną ciekawość, dokładnie opowiedziała nam, jak Mediateka prezentuje się od wewnątrz. Ważną dla wszystkich stała się  możliwość skorzystania z aż dwóch czytelni i wypożyczalni, znajdujących się na parterze. Na najmłodszych czytelników czeka sala zabaw, uroczy kącik z grami wideo oraz doskonale wyposażona sala komputerowa. Z kolei na piętrze znajduje się sala wystawowa, widowiskowa i klubowa, a także pomieszczenia biurowe. Pani Kasia wspomniała także, iż na uwagę zasługuje kilka nowinek technicznych, wśród których znalazł się wrzutomat, książkomat i dwa selfchecki, czyli nowe formy wypożyczania i oddawania książek.  W Mediatece możemy skorzystać z ok. 55 tysięcy woluminów.

     Uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali pani Kasi. Mediatekę uznali za wspaniałe miejsce, które ma wiele do zaoferowania zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Uśmiech na twarzy słuchaczy wywołała wiadomość, że każdy swoje ulubione książki może czytać, leżąc na wygodnych leżakach. Gdyby jednak ktoś chciał zrobić sobie przerwę w czytaniu to istnieje doskonała okazja do tego, aby zagrać na konsoli. Wszyscy uczniowie jednogłośnie stwierdzili, że koniecznie muszą odwiedzić to niezwykle nowoczesne  miejsce.

     W drugiej części naszego spotkania pani Kasia odczytała z okazji Dnia Książki  fragmenty szkolnej lektury Hobbit, czyli tam i z powrotem J. R. R. Tolkiena. Na zakończenie swojej wizyty zapewniła, że jeszcze odwiedzi naszą szkołę. Zatem czekamy i serdecznie zapraszamy.

Lekcja biblioteczna klasy 1 a w Bibliotece Miejskiej -filia nr3 w Puławach 05.04.2023r.

Dnia 5 kwietnia, klasa 1a gościła w bibliotece miejskiej nr 3. Podczas lekcji bibliotecznej uczniowie zgłębiali wiedzę na temat jajek. Poznawali rodzaje jajek oraz zwierzęta jajorodne. Ponadto dowiedzieli się wielu ciekawostek dotyczących pisanek ich tworzenia i rodzajów.

Międzynarodowy Dzień Teatru 03.04.2023r.

    Międzynarodowy Dzień Teatru obchodzimy corocznie 27 marca. Święto to zostało uchwalone w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.

     Tego dnia uczniom  klas najmłodszych naszej szkoły został zaprezentowany film pt.:  ,,Teatr – rodzaje teatru, lalki teatralne”, z którego dowiedzieli się, czym jest teatr, jak nazywają się ludzie tam pracujący oraz na czym polega praca aktora. Poznali również rodzaje teatru, zwrócili szczególną uwagę na różnice między marionetką, pacynką a kukiełką.

     Punktem wyjścia do dalszej dyskusji było zaprezentowanie małym słuchaczom Teatrzyku Kamishibai. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchali opowiadania ,,Żółw i zając”, które zostało napisane na podstawie znakomitej bajki Jeana de La Fontaine’a. Na dziesięciu doskonale zilustrowanych kartach poznali historię rywalizacji tytułowych bohaterów: żółwia i zająca. Następnie chętnie uczestniczyli w rozmowie i bezbłędnie odpowiadali na zadane im pytania.  Czy warto być wytrwałym? - jednogłośnie stwierdzili, iż wytrwałe i powolne dążenie do celu jest zdecydowanie korzystniejsze, niż przyjęcie lekceważącej postawy. Dzieci doszły do wniosku, że nie wolno być leniwym, bowiem jest to naganna postawa. Zawsze należy konsekwentnie i z uporem dążyć do spełnienia swoich marzeń.

 

Wyniki konkursu literackiego 23.03.2023r. 

Z okazji Dnia Wiosny biblioteka szkolna przeprowadziła w marcu konkurs literacki na najpiękniejszy wiersz o wiośnie. Adresowany był do uczniów klas 4 – 7 szkoły podstawowej.

Celem konkursu było zachęcenie uczniów do aktywności twórczej,  rozwijanie umiejętności językowych oraz  uwrażliwienie  na piękno poetyckich form wyrazu.

                                                                                                                         

 Nagrodzeni uczniowie:

  1. Maksymenko Tymur – kl. 4c

  2. Seweryn Dąbrowski – kl. 4c

  3. Ewa Chróścicka – kl. 4c

  4. Natalia Rogowska – 4c

  5. Piotr Karpiński – kl. 4c

  6. Wiktoria Kidacka – kl. 5b

  7. Nikola Daraż – kl. 5b

  8. Oliwia Łyszcz – kl. 7a

  9. Antoni Juszkiewicz – kl. 7a

   

   Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

23.03.2023r. Światowy Dzień Poezji

Nareszcie nadeszła tak długo wyczekiwana przez wszystkich wiosna. 21 marca nie jest tylko pierwszym dniem kalendarzowej wiosny, ale to również Światowy Dzień Poezji. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku, a jego główne uroczystości odbywają się w Paryżu. Nadrzędnym celem tego dnia jest przede wszystkim promocja czytania, pisania oraz publikowania i nauczania poezji na całym świecie.

     Uczniowie klas 1 – 3 wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, a dokładnie uczestniczyli w niezwykłym przedstawieniu. Teatr Cieni, o którym mowa to rodzaj teatru lalkowego, który w szczególny sposób pobudza i rozwija wyobraźnię młodego widza. Przy wykorzystaniu drewnianej skrzynki na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, dzieci miały możliwość obserwować cienie rzucane przez rekwizyty, które zostały wykonane własnoręcznie i z wielką starannością. Uczniowie z  uwagą i zaciekawieniem wysłuchali  utworów Jana Brzechwy Na straganie oraz Pomidor.

    Biblioteka szkolna już od kilku tygodni przygotowywała się do tego wyjątkowego i jak się okazało  iście  wiosennego dnia organizując konkurs literacki na najpiękniejszy wiersz o wiośnie. Powstała również wystawka książek, wśród których znalazły się utwory Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej, Marii Kownackiej czy Ewy Szelburg – Zarembiny.  Na szkolnym korytarzu pojawiła się również z tej okazji gazetka tematyczna, ukazująca historię Światowego Dnia Poezji, zdjęcia oraz cytaty wybitnych poetów.

     Zachęcamy wszystkich do czytania poezji, która z pewnością pozwoli dostrzec, jak piękna jest wiosna i jeszcze piękniejszy świat wokół nas.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 09.03.2023r. 

 

,, A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

   iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”

                                                                          Mikołaj Rej

 

     Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.

     Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego. Ma również uświadomić społeczeństwu, że koniecznym jest prawidłowe posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym. Nasza szkoła również pamiętała o tym szczególnym dniu, dlatego też na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka tematyczna prezentująca między innymi historię tego święta, ciekawostki związane z językiem polskim czy najczęściej popełniane przez dzieci błędy językowe.

     Dla klasy 3 b przygotowałyśmy wyjątkową lekcję, podczas której uczniowie rozwiązywali ciekawe zadania językowe, utrwalili związki frazeologiczne i samodzielnie wykonali krzyżówkę. Dzieci z niebywałą łatwością odczytywały ukryte słowa, z chęcią czytały krótkie wierszyki z trudnymi do wyartykułowania słowami  i zmierzyły się z popularnymi łamańcami językowymi, których recytacja okazała się doskonałą gimnastyką języka.

     Wspólne zmagania językowe nie tylko utrwaliły i rozwinęły znajomość języka polskiego, ale również stały się okazją do wyśmienitej zabawy.

 Laureaci konkursu bibliotecznego 28.02. 2023r.

                                                 Portret ukochanej osoby

     Z okazji tegorocznego Dnia Świętego Walentego biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas 3 i 4 konkurs plastyczny Portret ukochanej osoby w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczestnicy wykonali niezwykle piękne prace, wyróżniające się estetyką oraz  dbałością o każdy szczegół.

     Z wielką przyjemnością podajemy nazwiska laureatów konkursu.

Klasa 3b

Amelia Chrobak

Aleksandra Lasota

Kamil Łysiak

Wojciech Majewski

Zuzanna Nędzi

Jakub Sadowski

Bartosz Szkoda

Klasa 4a

Julia Babulewicz

Zofia Dobosz

Julia Jóźwicka

Klasa 4c

Maja Sokołowska

     Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy, równocześnie gorąco zachęcając do udziału w konkursach organizowanych przez bibliotekę.

 

 Z wizytą w bibliotece 31.01.2023r.

     Dzień Babci i Dziadka to wspaniała okazja do interesujących spotkań w bibliotece, którą uczniowie naszej szkoły zawsze chętnie odwiedzają. Tak było i tym razem. W dniach 12 i 13 stycznia uczniowie klasy 2a i 3a zostali zaproszeni do Biblioteki Miejskiej Filii nr 3 mieszczącej się przy ulicy Eustachiewicza 3, aby porozmawiać o zbliżającym się Dniu Babci i Dziadka, który oczywiście już corocznie  obchodzimy 21 i 22 stycznia. Jak  zwykle w drzwiach powitała nas promiennym uśmiechem, urocza pani Jola. Kiedy już wszyscy wygodnie rozsiedli się na dywanie, pani bibliotekarka rozpoczęła rozmowę na temat wyjątkowego święta poświęconego naszym ukochanym dziadkom. Każde dziecko uczestniczyło w dyskusji  i  z miłą chęcią opowiadało o swojej babci i dziadku.

    Druga część spotkania była magiczna, spośród tak wielu pozycji ciekawych i inspirujących książek pani Jola wybrała dla nas tę najciekawszą, niemal idealną na to szczególne święto Dziadkowie, piranie i inne historie. Okazała się ona nie tylko wzruszająca, ale też  pełna miłości i humoru. Uświadomiła nam, jak wiele wspólnego mają ze sobą ludzie starsi i dzieci, które nie przejmują się konwenansami i zazwyczaj robią, to na co mają ochotę. Są czasami beztroscy, ale  zawsze z  mnóstwem kreatywnych pomysłów. Dzieci tylko utwierdziły się w przekonaniu, że spędzanie wspólnego  czasu z dziadkiem jest przyjemne, bowiem wiele można się od niego nauczyć i co najważniejsze jest wspaniałym towarzyszem zabaw. Uwagę dzieci zwracały piękne ilustracje, pełne zabawnych detali i pastelowych kolorów, które sprawiają, że trudno jest oderwać od nich wzrok.

     Nasze spotkanie możemy po raz kolejny zaliczyć do niezwykle udanych. Na zakończenie  każdy słuchacz otrzymał zakładkę do książki. Pani Jola zwróciła naszą uwagę, by wybierając się z wizytą do naszych ukochanych Dziadków, pamiętać o drobnym upominku dla nich w postaci i to najlepiej własnoręcznie wykonanej laurki. Z tym przesłaniem i radosnymi twarzami zarówno drugoklasiści jak i  trzecioklasiści pożegnali się gorąco i serdecznie.

 

 Dzień Pluszowego Misia 30.11.2022r.

Dnia 25 listopada 2022 roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji biblioteka szkolna przeprowadziła w klasach 1a, 1b oraz oddziale przedszkolnym prezentację poświęconą wszystkim niedźwiadkom zarówno tym bajkowym jak i tym prawdziwym. Na początku najmłodsi uczniowie zostali zapoznani z historią powstania ej uroczej maskotki. Spotkanie wzbogacił również Teatrzyk Kamishibai "Misiowie wiadomości - niedźwiedź brunatny". Nasi pierwszoklasiści i zerówkowicze z wielką uwagą i w skupieniu wysłuchali ciekawych informacji o niedźwiedziu brunatnym żyjącym w polskich górach. Poznali również inne misie pochodzące z różnych stron świata, jak na przykład niedźwiedzia polarnego czy pandę. Ponadto chętnie słuchały misiowych piosenek i z zainteresowaniem obejrzały film pt.:"Przygody Misia Uszatka". Podczas zajęć aktywnie uczestniczyli w rozwiązywaniu rebusów i zagadek. Niemałą atrakcją tego dnia okazała się Misiowa Fotobudka, dzięki której każde dziecko mogło chociaż na chwilę wcielić się w rolę pluszowego misia. Na zakończenie każdy otrzymał słodkie "małe co nieco" w postaci cukierka.

Biblioteka szkolna przedstawiła na wystawce propozycje książkowe poświęconej misiom, które warto przeczytać.

Do zobaczenia w przyszłym roku:)

Laureaci konkursu plastycznego ,,Mój ulubiony Miś – bohater literatury dziecięcej”  18.12.2022r. 

Od 2002 roku 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 6 im. Polskich Lotników w Puławach ogłosiła szkolny konkurs plastyczny  ,,Mój ulubiony Miś – bohater literatury dziecięcej” dla dzieci z klas pierwszych.

 

  Nagrody książkowe otrzymali najmłodsi uczniowie naszej szkoły w ramach          

                                Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa:

                                                                                                                                                    

  1. Natalia Bławat

  2. Aleksandra Marcinkowska

  3. Anna Kamieniecka

  4. Szymon Deska

  5. Patrycja Zarzeka

  6. Bartosz Klupa

  7. Jakub Cepa

  8. Piotr Gąsior

  9. Antoni Migdal

 

Osoby wyróżnione:

  1. Gabriela Łata

  2. Oleksander Kryvoruka

 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zachęcamy do czynnego udziału w konkursach czytelniczych.

Pierwszoklasiści z przedświąteczną wizytą w puławskiej bibliotece  18.12.2022r. 

Dnia 12.12.2022 r. uczniowie klasy 1b razem z panią wychowawczynią Renatą Wojciechowską oraz panią Emilią Sołtysiak w wyśmienitych nastrojach udali się do Filii nr 3 Biblioteki Miejskiej mieszczącej się przy ulicy Eustachiewicza 3. Spacer w iście zimowej aurze dostarczył chyba nam wszystkim wiele radości. Kiedy dotarliśmy na miejsce już od progu powitała nas niezwykle gorąco i serdecznie pani Jola. Wizytę w tym niezwykłym i pełnym książek miejscu rozpoczęła od wprowadzenia  nas w wyjątkowo świąteczny nastrój. Na wstępie przeczytała dzieciom niesamowitą opowieść zatytułowaną ,,Gwiazdkowa wyprawa”, której głównym bohaterem był nie kto inny, jak sam Święty Mikołaj tak uwielbiany przez najmłodszych jak i tych nieco starszych. Pierwszoklasiści z wielką uwagą wsłuchiwali się w czytany im tekst, po czym chętnie mówili, co najbardziej im się podobało i co ich zaciekawiło. Dalsza część spotkania wywołała uśmiech na twarzy każdego małego słuchacza, ponieważ tematem przewodnim  były przygotowania do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Wspólne rozmowy  dotyczyły tradycji i zwyczajów świątecznych również i tych  panujących w naszych domach. Zarówno dziewczynki jak i chłopcy chętnie opowiadali, jak u nich spędza się święta, jakie potrawy znajdują się na wigilijnym stole, kiedy ubierają choinkę i oczywiście czy pomagają w pieczeniu pierniczków.

    Na zakończenie dostaliśmy drobne upominki w postaci świątecznych kolorowanek i zakładek do książek. Jeszcze długo będziemy wspominać naszą wizytę w bibliotece, którą śmiało możemy uznać za wyjątkowo udaną.

Laureaci  konkursu plastyczno – czytelniczego  29.11.2022r. 

W listopadzie 2022 roku odbyło się podsumowanie przeprowadzonych działań bibliotecznych w związku z obchodami przypadającymi w Październiku Miesiącu Bibliotek Szkolnych.

     Przygotowana została na szkolnym korytarzu wystawa nagrodzonych prac, które wzięły udział w konkursie plastyczno – czytelniczym ,,Mój ulubiony bohater literacki” oraz ,,Czytelnicze rymowanki”.

     W konkursie plastycznym ,,Mój ulubiony bohater literacki” nagrody otrzymali:

Miejsce 1

Stanisław Szmyrgałło, kl. 2a

Kornelia Sygnowska, kl. 2a

Miejsce 2

Zuzanna Wierzbicka, kl. 2a

Magdalena Skorek, kl. 2a

Miejsce 3

Michał Dobosz, kl. 2a

     Osoby wyróżnione w konkursie plastycznym ,,Mój ulubiony bohater literacki”:

Maria Birkina, kl. 2b

Piotr Ścibior, kl. 2b

Eliza Mitura, kl. 2b

Aleksandra Zdrzalik, kl. 2b

Julia Matyjaszek, kl. 2b

Maja Stachyra, kl. 2b

     Osoby wyróżnione w konkursie literacko – plastycznym ,,Czytelnicze rymowanki”:

Lena Raczyńska, kl. 4a

Zofia Dobosz, kl. 4a

 

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zachęcamy do czynnego udziału w konkursach czytelniczych.

 

Pasowanie na czytelnika  21.11.2022r. 

18 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas I na czytelnika biblioteki szkolnej.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwija umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie do grona czytelników biblioteki. Za nim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie doskonale. Następnie Królowa Książka przedstawiła swoje prośby. Po takim wprowadzeniu uczniowie uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło dokonane przez Królową Książkę uroczyste pasowanie na czytelnika przeznaczoną do tego specjalną zakładką do książki. Na zakończenie uczniowie otrzymali zakładki do książki oraz książkę "Pierwsze Abecadło - książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem", otrzymane w ramach projektów "Mała książka - wielkie człowiek" pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadrzędnym celem jest zachęcenie pierwszoklasistów do czytania, rozwijania umiejętności rozpoznawania liter. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Od tego już dnia biblioteka będzie kojarzyła się naszym najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie są zawsze mile widziany. 

Podsumowanie październikowych działań podjętych przez bibliotekę  w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych  14.11.2022r. 

     Zgodnie z coroczną tradycją w naszej bibliotece  obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W ramach tygodniowych wyzwań czytelniczych na każdy tydzień tego pięknego i niezwykle barwnego jesiennego miesiąca przygotowałyśmy  wystawę tematyczną, której celem było zachęcenie młodych czytelników do sięgania po wybrane pozycje książkowe. Zatem w  pierwszym tygodniu, na który to przypadał Światowy Dzień Zwierząt uczniowie szczególnie klas młodszych chętnie wypożyczali książki o zwierzętach zarówno  domowych, gospodarskich  jak i  leśnych. Mimo wszystko najchętniej czytane pozycje dotyczyły naszych ukochanych pupili, czyli na pierwszym miejscu były psy i koty.

     Tydzień drugi i tu wyjątkowa data 14 października, czyli Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Naszą wystawę stanowiły zdjęcia pracowników szkoły, wierszyki i krótkie rymowanki o nauczycielach.

     Na tydzień trzeci przypadały Obchody XXII Dnia Papieskiego i tu możemy się poszczycić jakże bogatą galerią zdjęć naszego papieża Polaka Jana Pawła II. Na wystawie pojawiły się  również dzieła  autorstwa Karola Wojtyły  oraz  jego krótki rys biograficzny.

     Ostatni czwarty już tydzień to Dni Patrona naszej szkoły, gdzie wystawę stanowiły zdjęcia ukazujące polskich lotników. Nie zabrakło również książek przedstawiających samoloty.

    W miesiącu październiku odbyły się także  dwa spotkania autorskie z paniami Elizą Rozdobą i Małgorzatą Daniłko. Pierwsze poświęcone było twórczości Elizy Rozdoby, która chętnie odczytała uczniom klas trzecich fragmenty swoich wierszy. W drugim spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy 8c, którzy mieli okazję zapoznać się z wieloma ciekawymi informacjami na temat wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce na terenie powiatu puławskiego.

 

 Spotkanie autorskie z Małgorzatą Daniłko 26.10.2022r.

Dnia 25 października 2022 roku gościliśmy w naszej szkole Panią Małgorzatę Daniłko, autorkę publikacji Lotnisko Borowina-Gołąb. Okruchy pamięci, która została wydana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Puławach. Jest laureatem Wawrzynu Pawła Konrada w Konkursie ,,Książka Roku 2020”  w kategorii ,,Publikacje wydane przez biblioteki województwa lubelskiego”, nagroda jest przyznawana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.

Uczniowie klasy 8 c mieli okazję, zapoznać się z wieloma ciekawymi informacjami na temat wydarzeń, jakie miały miejsce na terenie powiatu puławskiego. Książka, o której opowiadała  autorka w sposób niezwykle dokładny ukazuje historię lotniska w Borowinie – Gołębiu. Podczas wizyty naszego gościa ósmoklasiści mogli dowiedzieć się nie tylko tego, jaką funkcję pełniło lotnisko w dęblińskiej Szkole Orląt, ale także, jakie  maszyny startowały i lądowały z lotniska. Na zakończenie z wielkim zainteresowanie obejrzeliśmy zbiór wyjątkowych fotografii z okresu przedwojennego i wojennego.

     Spotkanie z panią Małgorzatą to niewątpliwie prawdziwa lekcja historii.   

                                                                                                      

 Książki przeznaczone na nagrody w konkursach czytelniczych 25.10.2022r.

     Z ogromną radością informujemy, że do naszej szkolnej biblioteki zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa liczne pozycje książkowe. Przeznaczone są dla uczniów klas I – III oraz IV – VIII, jako forma nagród mających na celu rozwój czytelnictwa. Zatem gorąco zachęcamy do aktywnego udziału w konkursach czytelniczych, czekają wyjątkowo ciekawe książki. Zapraszamy:)                   

Elementy wyposażenia biblioteki  10.10.2022r.

     Dzięki zdobytym funduszom   w ramach Narodowego Programu  Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025 zasoby naszej szkolnej biblioteki wzbogaciły się również o takie elementy wyposażenia, jak biurko biblioteczne oraz czytnik e -book.

  • biurko biblioteczne

     Zakupione biurko biblioteczne doskonale spełnia swoją rolę, jest nie tylko pomocne  przy wypożyczaniu książek, czyli czyni pracę łatwiejszą, ale stanowi niewątpliwą ozdobę pomieszczenia.

  • e-book, czyli elektroniczna książka

     E-book jest skrótem od electronic book, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza elektroniczną książkę. Jest to odpowiednik papierowej książki. Elektroniczna wersja książki charakteryzuje się taką samą strukturą treści, jak papierowa. Książki elektroniczne również posiadają spis treści, ilustracje oraz inne elementy występujące w książkach tradycyjnych. Umożliwiają zmianę wielkości i kroju pisma, tła i formatowanie tekstu. 

     Można krótko podsumować, iż  rola e-booka jest nieoceniona i zdecydowanie ułatwia naszym uczniom czytanie tekstów lektur szkolnych. E-booki dają o wiele większe możliwości czytelnikowi w każdym wieku, ale przede wszystkim czynią czytanie łatwiejszym. W przypadku, gdy tekst jest zbyt ,,drobny” zawsze istnieje możliwość powiększenia pisma, dopasowując go do potrzeb każdego dziecka.

     Niestety, pożegnaliśmy już definitywnie upalne lato. Złota polska jesień na dobre rozpoczęła swoje królowanie również i w bibliotece szkolnej, dlatego też na naszej szafce ekspozycyjnej znalazły się najchętniej czytane przez dzieci wiersze o jesieni. Nasi mali czytelnicy mogą m.in. zapoznać się z takimi pozycjami wydawniczymi,  jak: Bajka o jesiennym szalu Elżbiety Ostrowskiej, Przez pola, ogrody, sady Kazimierza Śladewskiego czy Przydrożną jarzębinę Apolinarego Nosalskiego.

                                                                                                          

Spotkanie autorskie 05.10.2022r.

W dniu 5 października w naszej szkole gościła w klasach III a i III b p. Eliza Rozdoba autorka wielu wierszyków dla dzieci. Napisane przez poetkę wiersze urzekają klimatem rodzinnym, miłością do dzieci oraz mądrymi pouczeniami. Na spotkaniu p. Eliza prezentowała swoje poetyckie utwory angażując uczniów do aktywnego udziału poprzez zabawę. Na zakończenie otrzymali drobny upominek w postaci zakładki do książki.

Dzień Głośnego Czytania 29.09.2022r.

29 września obchodzimy Dzień Głośnego Czytania, jest to doskonała okazja do promocji czytelnictwa.Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego patronką jest Janina Porazińska. Tego dnia nasi zerówkowicze z wielką uwagą i zaciekawieniem wysłuchały tekstów czytanych przez panią Agnieszkę Kowalczyk i uczennic z klasy 8 c. Szczególnym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się takie utwory jak: ,,Na straganie" Jana Brzechwy, Opowiadania Czesława Janczarskiego czy Marii Dynowskiej ,,Wiewióreczka".

 Elementy wyposażenia biblioteki szkolnej 20.09.2022r.

W ramach ,,Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025” zostały zakupione m.in. szafka ekspozycyjna, szafka biblioteczna oraz rozdzielacze alfabetyczne i ekspozytor na książki.

  • szafka ekspozycyjna

     W naszej szkolnej bibliotece została zorganizowana wystawa poświęcona twórczości Juliana Tuwima w związku z rocznicą urodzin (13 września ) tego jednego z najpopularniejszych  poetów dwudziestolecia międzywojennego. Książki jego autorstwa mogłyśmy zaprezentować na szafce ekspozycyjnej, która została zakupiona do wykorzystania przez bibliotekę szkolną w celu ułatwienia uczniom zdrowym i tym z trudnościami łatwiejszego dostępu do księgozbioru, prezentacji nowości bibliotecznych czy też wykorzystania na lekcjach bibliotecznych. Ta drewniana szafka na kółkach zaopatrzona jest w dodatkowe i niezbędne półki służące do przechowywania książek.

  • szafka biblioteczna

 Mobilna szafka biblioteczna z wieloma przegrodami umożliwia najmłodszym dzieciom uczęszczającym do  naszej szkoły łatwiejszy dostęp do swoich ulubionych i najchętniej czytanych książek. Zatem idealnie spełnia swoją rolę.

  • rozdzielacz alfabetyczny do książek

   Celem usprawnienia  poszukiwania potrzebnej pozycji książkowej  zostały zakupione także biblioteczne rozdzielacze do książek,  które dla naszych czytelników już z daleka są doskonale widoczne. Te jakże praktyczne rozdzielacza nie tylko ułatwiają korzystanie z księgozbioru, ale również zdecydowanie upiększają pomieszczenie biblioteczne.

  • mały ekspozytor na książki

   Jednym z elementów wyposażenia naszej szkolnej biblioteki są także nowoczesne podstawki do książek, zapewniające wystawom wyjątkowo profesjonalny wygląd. Mamy nadzieję, że dzięki nim zdecydowanie wzrośnie wśród uczniów zainteresowanie czytelnictwem i  oczywiście czytelniczymi nowościami.

Magiczny drewniany teatrzyk

W ramach programu Narodowego Rozwoju Czytelnictwa został zakupiony w bieżącym roku Teatrzyk Kamishibai, czyli magiczny drewniany teatrzyk, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem naszych najmłodszych uczniów. Czym jest Kamishibai? – już śpieszymy z wyjaśnieniami. Ta z pozoru skomplikowana nazwa wywodzi się od słów kami – papier oraz shibai – teatr/sztuka, czyli dosłownie Papierowy Teatr, czyli teatr obrazkowy bądź inaczej teatr ilustracji. Wywodząca się z Japonii technika opowiadania i czytania wykorzystuje plansze z obrazkami wraz z tekstem oraz drewnianą skrzynkę zwaną butai, na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych, w której przedstawione są kolejne fragmenty historii. Bajki Kamishibai wydane zostały w formie kart narracyjnych.

Ten wyjątkowy edukacyjny teatrzyk to z pewnością doskonała metoda twórczej pracy z dziećmi, która nie tylko przybliża sztukę, ale pozwala naszym najmłodszym przenieść się w cudowny świat baśni. Nadrzędną rolą Kamishibai jest niewątpliwie rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz rozbudzanie zainteresowań. Służy on zarówno do zabawy, jak i nauki, do której serdecznie zapraszamy.

Narodowe czytanie 2022 

Narodowe Czytanie już na stałe wpisało się w tradycję naszej szkoły. Z całą pewnością ta odbywająca się już od 2012 roku akcja to nie tylko promocja czytelnictwa, ale także idealna okazja, aby docenić wartość czytania i odkryć, jak piękna jest literatura polska. Rok 2022 jest Rokiem Romantyzmu Polskiego ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Wybór tej epoki jest nieprzypadkowy, bowiem związany z 200. rocznicą opublikowania w Wilnie dzieła Adama Mickiewicza pt. Ballady i romanse, które stały się lekturą w tegorocznym Narodowym
Czytaniu. Dnia 2 września , czyli w przeddzień corocznej akcji wspólnego czytania uczniowie klas 8 pod opieką swoich wychowawców jakże licznie zebrali się w sali gimnastycznej. Spotkanie rozpoczęło się od odczytania listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który podkreślił, iż ,,niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencję polskiego romantyzmu”. Tego też dnia zaszczycili nas swoją obecnością znamienici goście, pan Piotr Rozdoba i pan Ryszard Stępień aktorzy z Puławskiego Teatru Amatora, Puławskiego Ośrodka Kultury Dom Chemika, którzy odczytali Świteziankę, czyli jedną z wielu ballad napisanych przez naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza. Uczniowie z niebywale wielkim zaciekawieniem wysłuchali czytanego tekstu, ale także mogli dowiedzieć się, na czym polega praca aktora. Panowie przekazali nam mnóstwo cennych wiadomości i ciekawych informacji. Zachęcali do częstego sięgania po książki i doceniania ich niepodważalnej wartości. Na zakończenie serdecznie podziękowaliśmy naszym wyjątkowym gościom i poprosiliśmy o ponowne przybycie do naszej szkoły.

Tydzień Bibliotek Szkolnych 27.05

W ramach Tygodnia bibliotek szkolnych i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 został zorganizowany konkurs literacki i plastyczny dla uczniów klas czwartych i piątych. Celem konkursu była promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań czytelniczych. Osoby wyróżnione otrzymały dyplomy i nagrody.

 

Przedszkolaki Poznają Świat Bajek 26.05

Członkowie Szkolnego Koła Bibliotecznego w czerwcu odwiedziły grupy przedszkolne i czytały dzieciom znane i lubiane bajki .Przedszkolaki uczyły się aktywnie słuchać, poznawały bohaterów. Dzięki tym spotkaniom rozwijały swoją wyobraźnię i aktywność poznawczą.

Nowy księgozbiór w naszej bibliotece 25.05

Biblioteka naszej szkoły wzbogaciła swój księgozbiór dzięki dofinansowaniu w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Priorytet 3. Zakupiono ponad pięćset książek w formacie tradycyjnej i elektronicznej. Są to nowości wydawnicze, lektury szkolne obowiązkowe i uzupełniające. Mamy nadzieję ,że każdy z czytelników znajdzie coś dla siebie.

Konkurs dla klas VI i VII "Ułóż wiersz z tytułów książek" 24.05

Z okazji Dnia Bibliotek i Bibliotekarzy oraz w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 biblioteka szkolna zorganizowała konkurs dla klas 6 i 7 pt. "Ułóż wiersz z tytułów książek". Uczniowie mogli sprawdzić swoje zdolności poetyckie układając tak książki ze szkolnej biblioteki lub z domowych biblioteczek, aby powstał wiersz.

Tydzień Bibliotek i Bibliotekarzy 11.05

W tygodniu bibliotek i bibliotekarzy oraz w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w dniu 11 maja odbyła się lekcja biblioteczna w klasie Ia  pod tytułem "Nasza biblioteka". Uczniowie zapoznali się z rodzajem książek znajdujących się w bibliotece szkolnej, przypomnieli sobie jakie zasady i regulamin obowiązuje w bibliotece. Następnie dzieci wspólnie czytały fragmenty wybranych przez siebie książek.

Spotkanie autorskie 26.04

Uczniowie klasy Vb, Vc i VIIc uczestniczyli 26.04.2022 roku w spotkaniu autorskim w Bibliotece Miejskiej z Mateuszem Świstakiem pt. ,,Mity i baśnie Słowian". Nudy nie było, za to była duża dawka humoru. Autor zachęca do czytania książek poprzez opowiadanie, taniec, skoki, dziwne miny, podrzucanie butelki. Było bardzo wesoło.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 24.04

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest to coroczne święto organizowane przez UNESCO, które na na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę praw autorskich. W tym dniu w naszej szkole zostało zorganizowane przedstawienie dla klas 3 pt. ,,Przygoda w bibliotece''  przygotowane przez uczniów z Koła Bibliotecznego. Następnie uczniowie obejrzeli prezentację pt. ,,Jak powstaje książka. Ciekawostki''. 

Spotkanie autorskie 23.04

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W dniu 25 kwietnia przedszkolaki oraz uczniowie klas: Ia i Ib zostali zaproszeni do Biblioteki Miejskiej na spotkanie autorskie z Anielą Cholewińską-Szkolik. Uczestnicy poznali przygody Poli oraz Misi. Dzieci miały okazję wcielić się w weterzynarzy i udzielili pomocy medycznej żyrafie i dzikowi - świetnie poradziły sobie z tym trudnym zadaniem. Dziekujemy bibliotece za zaproszenie.

Spotkanie autorskie 22.04

Biblioteka Miejska F3 zaprosiła klasy: IVc, Vb i VIa na spotkanie autorskie z Anna Czerwińską-Rydel, autorką wielu książek dla dzieci. Uczestnikom spotkania zostały przybliżone fakty pracy nad książka o Wandzie Rutkiewicz, jednej najwybitniejszych himalaistek wszech czasów. Pierwszej kobiecie na świecie, która zdobyła szczyt K2 oraz zdobywczyni Mount Everestu – najwyższego szczytu na Ziemi – jako pierwsza Polka i Europejka. Rok 2022 został uznany rokiem Wandy Rutkiewicz.

Spotkanie autorskie 21.04

W dniu 21.04.2022 roku uczniowie klas: Ia, IIa i IIb udali się wraz z opiekunami do Biblioteki Miejskiej F3, aby móc uczestniczyć w przedstawieniu Teatru Maska pt. ,, Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości?". Przedstawienie bardzo podobało się widzom, ponieważ humor i uśmiech towarzyszył nam przez cały czas. Zostały przypomniane również zasady, jak należy obchodzić się z książką - skarbnicą wiedzy.

Powrót na początek strony